Wspaniałe opowiadania fantasy

Opowiadania fantasy pozwalają popuścić wodzę wyobraźni, jak to u niektórych osób bywa. Okazuje się, że człowiek jest taką istotą, która wyobraźnię ma. Odpowiednio pobudzona może przenieść nas do takiego świata, którego w żaden sposób nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Opowiadania – krótkie i długie – z tego gatunku są naprawdę wspaniałe i te osoby, które je doceniają są wielkimi szczęściarzami, że mogą poznać tak wyjątkowo piękny, chociaż czasem bardzo brutalny świat. Jakich twórców warto poznać, jeżeli chodzi o fantastykę?

Radek Rak

Jedno z ostatnich objawień, jeżeli chodzi o polskich pisarzy fantasy młodego pokolenia. Z literacką Nagrodą Nike w dłoni przedstawia nam “Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Wyjątkowa powieść, dzięki której można zanurzyć się w świat mitów i klechd. W każdej takiej opowieści jest nutka prawdy. tutaj prawda kłóci się z jawnym kłamstwem, a czytelnik sam musi osądzić co jest dobre, a co złe. W tą książkę należy się dokładnie wczytać, aby móc tak naprawdę zrozumieć jej sens. Radek Rak to wielki fenomen (https://www.taniaksiazka.pl/autor/radek-rak), dzięki któremu możemy przeczytać wspaniałe opowiadania fantasy w krótkiej wersji. Jednym z jego najciekawszych opowiadań jest “Kwiat paproci”, który został opublikowany w antologii “Legendy Polskie”. Razem z innymi autorami Rak pokazuje, że świat polskich legend może być jeszcze bardziej niezwykły. To co jest nam doskonale znane już od dłuższego czasu, autorzy polskiej fantastyki podkręcili, aby zaserwować nam niesamowicie porywające opowiadania. Warto zapoznać się z jak na razie ubogą, ale niezwykłą twórczością Radka Raka, który dopiero rozwija swój wielki talent możliwości.

Frank Herbert

Skoro był wspomniany polski pisarz młodego pokolenia, to warto cofnąć się nieco w czasie do innego twórcy, którego już co prawda nie ma między nami, ale pamięć o jego twórczości nadal funkcjonuje w świecie młodych fanatyków tego gatunku. Oto Frank Herbert – człowiek, który jeszcze wcześniej stworzył niesamowitą powieść. Jeszcze starszą niż nasz rodzimy Wiedźmin. Herbert to niezapomniany twórca sagi Diuna, która do dzisiaj cieszy się wielką popularnością i dla wielu młodych twórców jest naprawdę niesamowitą inspiracją do działania. Trzeba przyznać, że jego twórczość jest ponadczasowa. Pisał na pograniczu fantasy i science fiction, gdzie można było znaleźć również nawiązanie do takich tematów, jak ekologia, czy też psychologia. Każdy pisarz młodego pokolenia na pewno miał do czynienia z jego uniwersum Diuny.

Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com